JAUTĀJUMI - ATBILDES
Kariess grūtniecību neietekmē. Dzīvā zobā esošs caurums gan būtu jāsalabo, jo gaidību laikā tas var sākt bojāties daudz straujāk. Mazulim augot mammas vēderā, tas patērē viņas resursu, tai skaitā arī kalciju no kauliem un zobu sistēmas. Tas nozīmē, ka nesalaboti zobi var bojāties vēl ātrāk. Kariesa radīts caurums zobā var strauji plesties plašumā vai iet dziļumā, nokļūt līdz nervam. Var sākties pulpīts – zoba nerva iekaisums, kam var sekot zoba sastrutojums, kas jau ir akūts infekcijas perēklis.
Tas nozīmē: ja zobi pirms tam ir bijuši sliktā stāvoklī, grūtniecības un barošanas laikā situācija var pasliktināties. Ja zobi pirms tam ir veseli, tas nenozīmē, ka tie grūtniecības laikā sabojāsies.
Ārsts ir jāinformē, ja sieviete ir stāvoklī un vai viņai ir hroniskas slimības. Tas ir svarīgi, lai izvēlētos piemērotu anestēziju. Grūtniecēm drīkst lietot anestēziju un pretsāpju medikamentus.
Anestēzijai nav kaitīga ietekme uz grūtniecību, vienīgi ir jāizvēlas pareizie līdzekļi, varbūt nedaudz vājāki medikamenti. Sāpju izjūta un stress, kas saistīts ar to, dažkārt var būt kaitīgāki nekā pretsāpju preparāti.
Jaunākās paaudzes rentgena aparāti pieļauj to izmantošanu arī grūtniecēm, tomēr subjektīvi cenšos rentgenu netaisīt. Ja zobs sāp, ir dažādas metodes (lietojot speciālus medikamentus), kas var atlikt zoba ārstēšanu līdz brīdim, kad bērns ir piedzimis. Ja zobs ir jau sastrutojis un tas jārauj ārā, rentgens parasti nav jāveic.
Ja zobs ir jārauj, to var darīt. Ir svarīgi, lai māmiņa ir mierīga un neuztraucas. Raujot zobu, drīkst taisīt arī anestēziju. Savukārt, ja ir nepieciešamība izrakstīt antibiotikas, tas būtu jāsaskaņo ar ginekologu, kas uzrauga grūtniecību. Tāpat arī jebkuru citu medikamentu izrakstīšana jāsaskaņo ar uzraugošo ginekologu vai vecmāti. Stomatologs var nekonsultēties ar ginekologu par anestēzijas līdzekļa izvēli.
Zobus drīkst labot pat nedēļu pirms dzemdībām, tomēr ieteiktu to neatlikt uz pēdējo brīdi. Tāpat nevajadzētu doties pie zobārsta pirmajās 12 grūtniecība nedēļās, lai izvairītos no liela stresa. Vislabāk zobu sakārtošanai pievērsties grūtniecības otrajā trimestrī.
Bērna pirmajai vizītei pie zobārsta vispiemērotākais būs laiks no rīta, tad bērnam nebūs jāuztraucas visu dienu. Parasti mazi bērni no rītiem arī uzvedas labāk, jo diena taču tikai sākusies. Nekādā gadījumā nesakiet bērnam tādas frāzes kā: “Nebaidies!”, “Tas nebūs sāpīgi!” jo tieši tas bērnu tomēr uztrauks. Vēl ir ļoti svarīgi bērnu nekad nebiedēt ar zobārstu. Daudzi vecāki bērnos rada noraidošu motivāciju, baidot ar došanos pie zobārsta un sāpīgām, nepatīkamām procedūrām, ja, piemēram, bērns neklausa un netīra zobus.
Padoms vecākiem: Centieties, cik vien spēka, radīt pozitīvu zobārsta tēlu. Tam jābūt kā bērna zobiņu palīgam, tāpēc, ka veseli zobiņi nozīmē to, ka bērns par sevi nākotnē būs pārliecinātāks un viņam nebūs kompleksu!
Pie zobārsta būtu jādodas reizi pusgadā. Bet tad, kad mainās piena zobi uz patstāvīgajiem, pie zobārsta būtu jādodas biežāk, reizi 3-4 mēnešos. Tad zobus iespējams apstrādāt ar fluoru, un tas ļaus izvairīties no kariesa.
Pirms zobu balināšanas nedrīkst būt cauri zobi vai smaganu saslimšanas, tāpēc vispirms jāapmeklē zobārsts un jāpārbauda mutes dobuma veselības stāvoklis, lai zobu balināšanas procedūra varētu notikt un neradītu nekādus riskus.
Viennozīmīgi pateikt, vai pacientam būs vai nebūs zobu jutīgums pēc zobu balināšanas- nebūs korekti, jo katra situācija ir individuāla – katram pacientam ir atšķirīgs mutes veselības stāvoklis, atšķirīga kaulu/zobu emaljas struktūra.
Vislielākā iespēja, kas var izraisīt īslaicīgu zobu jutību pēc balināšanas procedūras ir pastāvīga zobu jutība jau pirms balināšanas procedūras, tas nozīmē, ka pēc balināšanas pacientiem ar zobu jutību tā var saasināties. Lai panāktu labāko rezultātu – ieteicams novērst cēloņus, kas rada zobu jutību.
Tāpat profilaktiskās zobārsta apskates laikā jāpārliecinās vai Jūsu zobi nav pakļauti smagiem kariesa bojājumiem, sīkām mikro plaisiņām, atsegtām zobu saknēm u.c. mutes veselības problēmām. Informējiet zobārstu, ja jums ir jutīgi zobi, novērsiet bojājumus mutē, lai izvairītos no nepatīkamām sajūtām pēc zobu balināšanas procedūras. Savukārt pēc zobu balināšanas procedūras zobu jutība var būt 24h stundas pēc seansa.